Мета:ознайомити учнів з особливостями зв’язку організму людини з навколишнім середовищем, дати загальне уявлення про аналізатори (сенсорні системи) та їх біологічне значення, узагальнити поняття про рецептори; розвивати вміння застосовувати набуті знання в повсякденному житті та наводити приклади, що стосуються сенсорних систем з життя; виховувати інтерес до біології та психології.
Обладнання: схеми, таблиця «Розташування нервових центрів у корі великого мозку», підручник, лабораторний зошит.
Тип уроку:засвоєння нових знань.
Хід уроку:
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Зачитування тексту вчителем.
Закрийте очі, вслухайтесь у текст сказаного – с. 196 (перший абзац). Підручник автора С.В.Страшко, 2009 р.
2. Бесіда з учнями.
- Відомо, що мозок може сприймати тільки нервові імпульси. Як же в такому разі він одержує інформацію про світло, звук, смак?
- Які види відчуттів ви знаєте?
- Що станеться, якщо інформація перестане надходити до нас з навколишнього середовища?
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
с. 47 в л/з автора О.А.Андерсон, 2010 р.
2. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
· Сенсорна система (аналізатор) – забезпечує сприйняття, переробку інформації із зовнішнього середовища. І.П.Павлов у 1909 році.
- Що таке рецептори? (чутливі закінчення нервових волокон …). Їх види.
· Пропріо– опорно-рухова; вестибуло– розташування тіла у просторі; вісцеро- стан внутрішніх органів; тактильні- шкіра; барорец- серцево-судинна; естеро- зовнішні; інтеро- внутрішні; дистанційні – на відстані; контактні – стикання з предметом).
· Структура сенсорних систем:
а). периферична частина – рецептори.
б). провідна частина – нервові волокна.
в). центральна частина – стовбур чи кора головного мозку.
с. 5. Підручник автора М.Н.Шабатура, 2001 р.
3. Аналіз схеми.
мал. 1, с. 6. Підручник автора М.Н.Шабатура, 2001 р.
4. Робота в зошиті (запис).
с. 46. Посібник для вчителя автора К.М.Задорожний, 2009 р.
5. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
- Які є сенсорні системи? (5 - зорова, слухова, смакова, нюхова, дотикова, 6 інтуїція).
* органи чуття – сукупність чутливих клітин. Швидкість збудження – 120 м/с.
* відчуття (слухові…) і образи –суб’єктивні (досвід, характер, фізіологічний стан, здоров’я та ін).
* адаптація аналізаторів – звільняє мозок; стукіт годинника, серця, одяг на шкірі.
- Як ви гадаєте, як взаємодіють аналізатори? (Смак яблука).
* компенсаторне розширення можливостей аналізатора (сліпі).
- Яке значення має вивчення сенсорних систем? (психологія, медицина, біокібернетика та біоніка - створення технічних приладів, «відчуваючи роботів»).
ІVУзагальнення і систематизація знань учнів.
1. Аналіз ілюстрацій.
мал. 166 на с. 198 підручника автора С.В.Страшко, 2009 р.
2. Попередній тест.
с. 48 в л/з автора О.А.Андерсон, 2010 р.
V Підсумок уроку.
1. Оцінювання учнів.
2. Бесіда з учнями.
с. 13. Посібник для вчителя автора О.В.Талгіна, 2002 р.
VІ Домашнє завдання.
1. Повторити параграф 69 підручника.
Тема 12. Сприйняття інформації нервовою системою. Сенсорні системи. |
Зв’язок організму людини із зовнішнім середовищем. Загальна характеристика сенсорних систем. Будова аналізаторів. |
Зорова сенсорна система. |
Зорова сенсорна система (продовження). Л/р №7. Визначення акомодації ока, реакції зіниць на світло. |
Л/р № 8. Виявлення сліпої плями на сітківці ока. |
Слухова сенсорна система. |
Л/р № 9. Вимірювання порогу слухової чутливості. |
Сенсорні системи смаку, нюху. |
Сенсорні системи рівноваги, руху, дотику, температури, болю. |
Підсумковий урок з теми «Сприйняття інформації нервовою системою. Сенсорні системи» (тестування). |