Мета: ознайомити учнів з ендокринною системою, розглянути гуморальну та гормональну регуляцією функцій, показати значення гуморальної регуляції в керуванні процесами обміну речовин; розвивати вміння пояснювати взаємозв’язок між нервовою та ендокринною системами, розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу; виховувати інтерес до біології, бережливе ставлення до власного здоров’я.
Обладнання: таблиці «Нервова система», «Вегетативна нервова система, підручник, розбірна модель головного мозку, лабораторний зошит.
Тип уроку:засвоєння нових знань.
Хід уроку:
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація та мотивація навчальної діяльності.
1. Бесіда з учнями.
- У процесі свого життя людина змінюється, вона росте й розвивається. Як ви вважаєте, яким чином забезпечується узгоджена робота всіх органів і систем, що призводить до потрібних змін?
- Навіщо потрібно регулювати процеси, які відбуваються в організмі?
- Які системи у тварин відповідають за регуляцію процесів в організмі?
- Чи відрізняється регуляція процесів в організмі ссавців і комах?
- Що таке залози? Які речовини вони виділяють?
- Які види залоз розрізняють?
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
2. Розповідь вчителя.
- гуморальна регуляція – координація функцій організму з допомогою хімічних речовин. Гормональна регуляція – завдяки гормонам.
- ендокринна система – сукупність органів…, які секретують у кров і лімфу гормони.
- залози зовнішньої і внутрішньої секреції (ендокринні).
3. Розповідь вчителя з використанням таблиць та моделі.
Розташування залоз ендокринної системи.
- мал. 157, 158, с. 185, 186. Підручник автора С.В.Страшко, 2009 р.
- мал. 31, с. 43. Підручник автора М.Н.Шабатура, 2004 р.
4. Робота з підручником.
Прочитавши с. 186, 187 підручника дайте відповідь на запитання:
- Поясніть відмінність та подібність між нервовою та ендокринною регуляція ми функцій.
(Відмінність: нервова - керує гіпоталамус від рецепторів, відповідь миттєва, але не довготривала і до конкретного органа. Ендокринна – відповідь повільна, довготривала, поширюється по всьому організму. Подібність: ендокринна підпорядкована нервовій, але доповнює її).
ІVУзагальнення і систематизація знань учнів.
1. Аналіз таблиці.
с. 4. Посібник для вчителя автора К.М.Задорожний, 2009 р.
2. Робота над опорним конспектом.
с. 16 в л/з автора М.А.Вихренко, 2002 р.
3. Заповнення таблиці.
с. 54 (завдання 1, 2) в л/з автора Т.С.Котик, 2010 р.
V Підсумок уроку.
1. Оцінювання учнів.
2. Бесіда з учнями.
- с. 4. Посібник для вчителя автора К.М.Задорожний, 2009 р.
VІ Домашнє завдання.
1. Повторити параграф 65 підручника.
Тема 9. Ендокринна регуляція функцій організму людини. |
Принципи роботи ендокринної системи. |
Залози внутрішньої секреції. |
Залози внутрішньої секреції (продовження). |
Гормони. |
Гіпоталамо-гіпофізарна система. |