Мета: ознайомити учнів з органами та шляхами виділення та із значенням сечовидільної системи в життєдіяльності людини, сформувати поняття про будову та функції органів виділення; розвивати вміння аналізувати схеми та таблиці, вміння працювати самостійно з текстом підручника і заповнювати таблиці; виховувати інтерес до біології, бережливе ставлення до власного здоров’я.
Обладнання: таблиця «Виділення», муляж нирки, схеми, підручник, лабораторний зошит.
Тип уроку:засвоєння нових знань.
Хід уроку:
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація та мотивація навчальної діяльності.
1. Бесіда з учнями.
- Які процеси здійснюються в ході метаболізму?
- Які речовини і чому виводяться з організму людини?
- Порівняйте видільні системи комах і ссавців
(с. 90. Посібник для вчителя автора К.М.Задорожний, 2010 р.).
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
2. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
- Яке значення має видільна система? (підтримання гомеостазу).
- Які органи виділення людини ви можете назвати?(нирки, легені, шкіра, печінка – слинні залози, шлунок, кишечник).
- Органи сечовиділення: нирки, сечоводи, сечовий міхур, сечівник.
3. Аналіз схеми.
- с. 120. Біологія в таблицях 6-9 класи автора Сало Т.О., 2006 р.
- мал. 130, с. 168. Підручник автора М.Н.Шабатура, 2004 р.
- мал. 96, с. 132. Підручник автора С.В.Страшко, 2009 р.
4. Розповідь вчителя з використанням таблиці та муляжу.
- нирка: ниркові ворота, миска, нефрон.
- приносна і виносна артерії.
5. Аналіз ілюстрацій та таблиць.
- мал. 97, 98, с. 133, 135. Підручник автора С.В.Страшко, 2009 р.
ІVУзагальнення і систематизація знань учнів.
1. Заповнення таблиці.
с. 50, 51 (завдання 1-4) в л/з автора Т.С.Котик, 2010 р.
2. Робота з додатковою літературою.
- с. 120, 121. Біологія в таблицях 6-9 класи автора Сало Т.О., 2006 р.
- с. 89, 92. Посібник для вчителя автора К.М.Задорожний, 2010 р.
- с. 80. Поняття, терміни, таблиці, схеми. Біологія 6-11 класи, 2002 р.
V Підсумок уроку.
1. Оцінювання учнів.
2. Бесіда з учнями.
- с. 90. Посібник для вчителя автора К.М.Задорожний, 2010 р.
VІ Домашнє завдання.
1. Повторити параграф 46 підручника.
2. Підготувати доповідь «Камні в нирках» (через урок).
Тема 8. Виділення. |
Будова і функції сечовидільної системи. |
Регуляція кількості води в організмі. |
Роль шкіри у виділенні продуктів життєдіяльності. Підсумковий урок по темах «Терморегуляція», «Виділення» (біологічний диктант). |