Освітні питання

Добавлено 29 жовтня 2020
Завдання для збагачення словникового запасу з англійської мови, розвитку дрібної моторики, пам’яті та фантазії Проект «Розвиток дитини» пропонує тринадцять тематичних завдань для дошкільнят та школярів...
0
Добавлено 29 жовтня 2020
Міносвіти розроблений проєкт положення про здобуття освіти за дуальною формою Міністерством освіти і науки розроблений проєкт положення, що визначає порядок здобуття вищої та фахової передвищої освіти за...
1


Тема 7. Терморегуляція.

Четвер, 03 жовтня 2013 Автор 
Тема: Терморегуляція. Підтримка температури тіла. Теплопродукція. Тепловіддача. Практична робота № 7. Вимірювання температури тіла в різних його ділянках (пахвова ямка, ротовий отвір).
Мета: познайомити учнів із особливостями підтримки температури тіла, процесами теплоутворення і тепловіддачі, сформувати поняття загартування організму, розкрити його фізіологічне значення;розвивати вміння на основі раніше отриманих знань давати точні і логічні відповіді на запитання, вміння аналізувати схеми, працювати самостійно з текстом підручника і заповнювати таблиці; виховувати інтерес до біології, бережливе ставлення до здоров’я, розуміння правильного способу життя і прагнення дотримуватись методики загартування.
Обладнання:  схеми, графіки,підручник, лабораторний зошит.
Тип уроку:засвоєння нових знань.

Хід уроку:

І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація та мотивація навчальної діяльності.
    1.  Бесіда з учнями.
-  Чи виконує шкіра роль органу виділення?
- Чому при морозі -40оС, й при спеці +40оС в людини не змінюється температура тіла?
- Чому коли людина хвилюється, в неї пітніють долоні? (Психологічне потовиділення).
          - Поясніть давньоримську приказку: «У здоровому тілі – здоровий дух».
    2. Цікаво знати, що…
       - найвищу температуру тіла 46,5оС зареєстровано 1980 року у 52-річного темношкірого Віллі
          Джонса, який потрапив до госпіталю з серцевим нападом, температура повітря на той час була
          32,2оС, а вологість  - 44%.
       - найнижчу температуру 16оС зареєстровано в трьох осіб. Від гіпотермії людина може загинути при
          температурі тіла 35оС.
-         На 1 см2 – 15 холодових рецепторів і тільки 2 теплових.
-         Людина може витримати: критично низьку температуру повітря - -890С – кілька хвилин; температуру води від 0 до 40С – 25-60 хвилин; спеку + 71 0С – годину; +1040С – 26 хвилин.
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1.      Оголошення теми і мети уроку.
2.      Аналіз схем та графіка.
с. 96 в л/з автора М.А.Вихренко, 2010 р.
мал. 139, с. 180. Підручник автора М.Н.Шабатура, 2004 р.
мал. 86, с. 229. Підручник автора М.Н.Шабатура, 2000 р.
3. Розповідь вчителя з використанням схем.
           - с. 122, 123. Біологія в таблицях 6-9 класи автора Сало Т.О., 2006 р.
     - значення сталості температури для організму людини:
       а). стала температура тіла – один із чинників гомеостазу: ферменти працюють при коливанні 
           темп. від  36 до 37о С. При темп. Нижче 30о С або вище 42о С ферменти руйнуються, обмін
           речовин припиняється, людина помирає.
           Теплорегуляція = теплоутворення + тепловіддача.
           Теплоутворення: відбувається хімічним шляхом (розщеплення та окиснення в мітохондріях
                                         жирів, вуглеводів, білків і вивільнення енергії). Найбільше тепла виробл.:
                                         печінка – 37, 8 до 38о С (70%), скелетні м’язи - 37 до 37, 2о С (30%). Темп.
                                         регулюється за допомогою крові.
          Регуляція теплоутворення: нервово-гуморальні механізми, хімічним шляхом (підсилення чи
                                                         послаблення обміну речовин чи енергії). Впливає темп. довкілля,
                                                         фізична активність. В холодну погоду теплоутворення зростає.
  4. Робота з підручником.
      Прочитавши с. 126, 127. Підручник автора С.В.Страшко, 2009 р. поясніть як відбувається процес
      тепловіддачі. (відбувається за допомогою фізичних процесів (тепловипромінювання, конвекція,
     теплопроведення, випаровування). Залежить від темп., вологості повітря, м’язового напруження.
     Наслідок потовиділення – захисна реакція організму людини, що запобігає її перегріванню).     
  5. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
      - Що таке загартування? (комплекс методів цілеспрямованого підвищення резервів організму та
                                                  його опірності до несприятливої дії фізичних чинників довкілля).
       - Яке його значення? (кровообіг, обмін речовин, тонус нервової системи, імунітет, розумова діяльність, фізична працездатність).
       * Адаптація. Загартування до холоду – кровопостачання шкіри, опірність до хвороб.
* Загартування повітрям, водою, сонцем (вітамін Dдля кісток) - с. 182. Підручник автора М.Н.Шабатура, 2004 р.
         - Охарактеризуйте правила загартування (с. 128. Підручник автора С.В.Страшко, 2009 р.)
        * с. 56-59, 62-64. Основи медичних знань 10-11 класи автора Я.В.Коденко, 2004 р.
      6. Аналіз схеми.
    мал. 90, с. 200. Підручник автора М.Н.Шабатура, 1997 р.
ІVУзагальнення і систематизація знань учнів.
1.      Інструктаж по виконанню практичної роботи.
2.      Практична робота № 7.
   -  с. 20, 21 в л/з автора Т.С.Котик, 2010 р.
   - с. 100 в л/з автора М.А.Вихренко,  2010 р.
   - с. 129. Підручник автора С.В.Страшко, 2009 р.
3. Самостійна робота в зошиті.
    - с. 49 (завдання 1-4) в л/з автора Т.С.Котик, 2010 р.
V  Підсумок уроку.
1.      Оцінювання учнів.
2.      Бесіда з учнями.
с. 129 (для допитливих) в підручнику автора С.В.Страшко, 2009 р.
VІ  Домашнє завдання.
1.      Повторити параграф  44 підручника.

Тема 7. Терморегуляція. 
Підтримка температури тіла. Теплопродукція. Тепловіддача. П/р № 7. Вимірювання температури тіла в різних його ділянках (пахвова ямка, ротовий отвір).
Будова і функції шкіри. Роль шкіри в теплорегуляції.
Л/р № 5. Будова шкіри, нігтя, волосини (макроскопічна і мікроскопічна).
Прочитано 4600 разів
Чемерис Т.П.

Email Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду


Корисні поради

vse-pro-vibr-modylnih-ditiachih-kmnat Щоб зробити дитині комфортну обстановку і в його «царстві», слід звернути увагу дитячі кімнати модульного плану, які допоможуть істотно заощадити простір і вкладені фінансові витрати.Широкі функціональні можливості, широкий спектр кольорів, а також різноманіття форм і кольорів дозволяє підібрати бажане виріб навіть у малогабаритну...
813

Освітні питання

Добавлено 29 жовтня 2020
Завдання для збагачення словникового запасу з англійської мови, розвитку дрібної моторики, пам’яті та фантазії Проект «Розвиток дитини» пропонує тринадцять тематичних завдань для дошкільнят та школярів...
0
Добавлено 29 жовтня 2020
Міносвіти розроблений проєкт положення про здобуття освіти за дуальною формою Міністерством освіти і науки розроблений проєкт положення, що визначає порядок здобуття вищої та фахової передвищої освіти за...
1

Школа життя

Добавлено 29 листопада 2014
znaiomstvo-z-iogo-batkami-iak-sebe-vest Ви довго зустрічаєтеся з хлопцем, і все йде своєю чергою. Ви вже так добре розумієте один одного, що хором закінчуєте фрази. Вам достатньо глянути на нього - і все стає зрозуміло без слів. Знайшли спільну мову з його друзями і знайомими. Ідеальна пара, ніщо не може зіпсувати ваші стосунки і ніхто....
7210

У світі цікавого

Добавлено 15 січня 2014
y-chomy-perevagi-onlain-kredityvannia Якщо людині терміново знадобився кредит на ті чи інші цілі, а можливості витратити час на пошуки кращого банку та вигідних умов кредитування у нього немає, тоді на допомогу прийдуть сучасні технології, а саме, інтернет. Ми...
25170