Мета:сформувати уявлення про процес метаболізму та її складові, вивчити основні групи речовин в організмі, які беруть участь в обміні, навчити пояснювати перетворення речовин, витрати і утворення енергії;розвивати вміння знаходити спільні і відмінні риси між асиміляцією і дисиміляцією, вміння аналізувати схеми;виховувати бережливе ставлення до здоров’я та прагнення до раціонального живлення.
Обладнання: схеми, ілюстрації, підручник, лабораторний зошит.
Тип уроку:засвоєння нових знань.
Хід уроку:
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація та мотивація навчальної діяльності.
1. Проблемне запитання.
- Один із братів увесь день розв’язував складні математичні задачі – готувався до олімпіади, а інший спочатку грав у футбол, а потім допомагав татові ремонтувати машину. У кого з них енергетичні потреби організму вищі й чому?
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
2. Розповідь вчителя.
- обмін речовин (метаболізм) – постійне оновлення організму. Наприклад, за добу руйнується весь епітелій кишок…
- асиміляція (анаболізм) – утворення речовин (біосинтез білків, жирів, вуглеводів).
- дисиміляція (катаболізм) – розщеплення на прості речовини.
- с. 111. Посібник для вчителя автора О.В.Талгіна, 2010 р.
- закон збереження енергії (енергія перетворюється: електрична – нервовий імпульс, хімічна – окислення речовин, механічна – скорочення м’язів) – 20 років, 70 кг – 1700 ккал (7140 кДж), фізична робота – 1000-1200 ккал).
- механізми регуляції обміну речовин – нервова (автономна НС), гуморальна (гормони).
- основні групи речовин при обміні: органічні, неорганічні. Вуглеводи – енергія, білки – будівельні матеріали, вітаміни – регуляція обміну речовин.
3. Аналіз схем з допомогою вчителя.
- с. 74 в л/з автора М.А.Вихренко, 2010 р.
- с. 119. Біологія у таблицях 6-9 класи автора Т.О.Сало, 2006 р.
- с. 148. Підручник автора М.Н.Шабатура, 2004 р.
ІVУзагальнення і систематизація знань учнів.
1. Аналіз ілюстрацій.
- мал. 126, 127, с. 159, 160. Підручник автора М.Н.Шабатура, 2004 р.
2. Заповнення схеми.
с. 44 (завдання 4) в л/з автора Т.С.Котик, 2010 р.
V Підсумок уроку.
1. Оцінювання учнів.
2. Бесіда з учнями.
- с. 110 (запитання для допитливих). Підручник автора С.В.Страшко, 2009 р.
VІ Домашнє завдання.
1. Повторити параграф 38 підручника.
Тема 6. Харчування і травлення. |
Енергетичні потреби організму. |
Типи поживних речовин. |
П/р № 5. Антропометричні виміри. |
Харчування і здоров’я. |
П/р № 6. Аналіз індивідуального харчування за добу та відповідність його нормам. |
Будова і функції органів травлення, травних залоз. Л/р № 4. Дія ферментів слини на крохмаль. |
Травлення в тонкому кишечнику. |
Функції товстого кишечника. |
Регуляція травлення. |
Підсумковий урок по темах «Дихання», «Харчування і травлення» (словниковий диктант). |