Тема: Внутрішнє рідке середовище організму людини.
Мета: сформулювати поняття про внутрішнє рідке середовище організму та його гомеостаз, вивчити функції кожної із складових рідкого середовища організму людини; розвивати вміння логічного пояснювати значення крові, лімфи та тканинної рідини, визначати кількість крові у своєму організмі; виховувати інтерес до біології та бажання його вивчати.
Обладнання: таблиці «Кровоносна система» різних відділів тваринного царства, підручник, лабораторний зошит.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку:
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація опорних знань.
- Бесіда з учнями.
- - Чим відрізняється хімічний склад клітин від хімічного складу навколишнього середовища?
- - Чому організм повинен підтримувати постійність свого складу?
- - Коли людина з’їла бутерброд, то чи можна сказати, що цей бутерброд потрапив безпосередньо у внутрішнє середовище організму?
ІІІ Мотивація навчальної діяльності.
Рекорди України – с. 49,50.
ІV Вивчення нового матеріалу.
- Оголошення теми і мети уроку.
- Розповідь вчителя.
- - Внутрішнє середовище організму людини – кров, лімфа (безбарвна рідина, білків у 3-4 рази менший, аніж у плазмі крові), тканинна (міжклітинна) рідина – утворюється з плазми.
- - Функції міжклітинної рідини: заповнює простір між клітинами, тканинами, органами; обмін через неї; у неї виділяється надлишок; забезпечує гомеостаз; дихальна; живильна.
- - Лімфа безбарвна, за складом подібна до плазми, у нормі в організмі людини міститься 1-2 літри лімфи. Лімфатичні вузли є біологічним фільтром для лімфи.
- - Функції лімфи: непотрібні клітинам речовини виводяться через неї; розносить по організмі жири, білки; живлення та обмін речовин; захисна; транспортна; дренажна.
- - Гомеостаз – підтримання сталості внутрішнього середовища. Значна роль у регуляції гомеостазу належить нервовій системі, що забезпечує адаптацію організму до умов зовнішнього середовища. Головна роль у регуляції гомеостазу належить гіпоталамусу.
- Аналіз ілюстрацій.
- - мал. 55, с. 71. Підручник автора М.Н.Шабатура, 2004 р.
- - мал. 45, с. 49. Підручник автора С.В.Страшко, 2009 р.
4. Розповідь вчителя.
У людини, яка важить 70 кг, вода становить 75% від маси тіла, тканинна рідина й лімфа становить
до 30% (20-21 л), внутрішньоклітинна рідина – 40% (27-29 л), плазма – близько 5% (2,8-3,0 л).
5. Порівняння таблиць.
Проаналізуйте і порівняйте кровоносні системи різних відділів царства тварин.
V Узагальнення і систематизація знань учнів.
1. Практичне завдання.
с. 73. Підручник автора М.Н.Шабатура, 2004 р.
2. Самостійна робота.
с. 21 (завдання 1-3) в л/з автора Т.С.Котик, 2010 р.
VІ Підсумок уроку.
- Оцінювання учнів.
- Бесіда з учнями.
- - с. 57. Посібник для вчителя автора О.В.Талгіна, 2010 р.
VІІ Домашнє завдання.
- Повторити с. 49 підручника.
Тема 3. Кров і лімфа. |
Внутрішнє рідке середовище організму людини. |
Склад і функції крові. |
Склад і функції крові (продовження). Л/р № 3. Мікроскопічна будова крові людини. |
Захисні функції крові. |
Імунітет. |
Специфічний і неспецифічний імунітет. |
Зсідання крові. |