Тема: Вступ. Біологічні науки, що вивчають організм людини. Значення знань про людину для збереження її здоров’я.
Мета: ознайомити учнів з різноманіттям біологічних наук, що вивчають людину, проаналізувати можливості використання отриманих ними знань для збереження здоров’я людини, повторити положення людини серед живих організмів і показати її тісний взаємозв’язок з ними; розвивати усвідомлення необхідності вивчення курсу для збереження власного здоров’я та здоров’я інших людей; виховувати інтерес до біологічних наук.
Обладнання: науково-популярна література про здоровий спосіб життя, схеми, підручник, лабораторний зошит.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку:
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
- Проблемне запитання.
- Як ви вважаєте, чи можуть учені вивчити організм людини за допомогою тих самих методів, що використовуються для вивчення інших живих організмів?
- Бесіда з учнями.
- Навіщо треба вивчати людину?
- Що треба знати, щоб правильно лікувати людину?
- Що треба знати, щоб не хворіти?
- Робота із зошитом.
Завдання 1. на с. 3 в л/з автора Т.С.Котик, 2010 р.
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
- Оголошення теми і мети уроку.
- Розповідь вчителя.
- Людина – високоорганізована істота (біологічна, суспільна).
- Біологічні ознаки: вертикальне положення тіла, добре розвинений мозок, гнучкі кисті рук, здатність до членороздільної мови.
- Суспільні ознаки: потреба в спільній корисній діяльності, спілкуванні, уміння підпорядковувати власні бажання потребам інших людей…
- Найперша потреба людини – збереження життя і здоров’я. Здоров’я, хвороба. Види хвороб людини.
- Робота з зошитом (запис).
с. 11, 12. Посібник для вчителя автора К.М.Задорожний, 2001 р.
4. Аналіз схеми за допомогою вчителя.
с. 12. Посібник для вчителя автора К.М.Задорожний, 2001 р.
5. Робота з підручником.
Прочитайте с. 5-7. Підручник автора С.В.Страшко «Біологія 9 клас», 2009 р.
6. Заповнення схеми.
с. 2 в л/з автора Т.С.Котик, 2010 р.(завдання 1, 2).
ІV Узагальнення і систематизація знань учнів.
- Робота з ілюстраціями.
мал. на с. 6, 7. Підручник автора С.В.Страшко «Біологія 9 клас», 2009 р.
с. 8. Підручник автора Н.М.Шабатура «Біологія людини 8 клас», 2004 р.
- Заповнення таблиці за допомогою підручника.
с. 2 в л/з автора Т.С.Котик, 2010 р. (завдання 3).
V Підсумок уроку.
- Оцінювання учнів.
- Завдання для самоконтролю.
с. 3 в л/з автора Т.С.Котик, 2010 р. (завдання 4).
VІ Домашнє завдання.
- Повторити параграф 1 підручника.
- Виконати завдання на с. 3 в л/з автора Т.С.Котик, 2010 р. (завдання 2).
Загальні питання для першого уроку:
- Правила техніки безпеки на уроках біології та під час виконання л. та п. робіт.
- Кількість годин на тиждень.
- Дисципліна, відвідування.
- Тематичні (автоматично і не перездаються), на т/о перевірка зошитів і мінус 2 бали.
- Лабораторні зошити обов’язково.
- Контрольні роботи на листочках.
- Як працювати з підручником.
Вступ. Біологічні науки, що вивчають організм людини. Значення знань про людину для збереження її здоров’я. |
Походження людини. |
Особливості виду Homosapiens. |
Соціальне та культурне успадкування. |