Мета: ознайомити учнів з різними поглядами на походження життя на Землі, методами вивчення історії Землі, проаналізувати історію життя на Землі та її геохронологічну шкалу, вивчити проблеми походження життя на Землі й спроби їх розв’язання;розвивати критичне мислення, вміння наводити приклади абіогенної і біогенної гіпотез, вміння аналізувати теорію О.І.Опаріна, вміння на основі отриманих раніше знань аналізувати таблиці;виховувати доброзичливість, вміння поважати ідеї, відмінні від власних поглядів, виховувати повагу до історії живих організмів.
Обладнання: портрети вчених, таблиці, ілюстрації, папка «Біохімічна гіпотеза О.І.Опаріна», підручник.
Тип уроку:засвоєння нових знань.
Хід уроку:
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація та мотивація навчальної діяльності.
Бесіда з учнями.
- Що таке гіпотеза? (наукове передбачення).
- Хто такі прокаріоти? Еукаріоти?
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
2. Розповідь вчителя.
- Гіпотези виникнення життя на Землі: самозародження (з неживих матеріалів) – в античні часи. У Середньовіччі набули релігійної догми. Н-д., з ґрунту в процесі гниття під впливом животворящого духу; Ян Батіста ван Гельмонт одержання мишей (глечик, брудна білизна і пшениця); Фома Аквінський шкідники зароджуються з волі диявола; Епоха Відродження: гомункулус – крихітна людинка з глини, ґрунту за допомогою магічних закликань та обрядів.
- Франческо Реді довів помилковість самозародження на прикладі мух на гниючому м’ясі. Луї Пастер колби з бульйоном.
- абіогенез (з неживої матерії): Демокріт, Платон, Ламарк, Лінней; мул, гной, вода, грунт.
Етапи: 1синтез органічних мономерів і утворення «первинного бульйону»,
2синез органічних полімерів (матриця – частки глини, а каталізатори – іони металів) → коацервати (О.І.Опарін),
3утворення білків і НК → виникнення ліпідних мембран → протобіонти,
4перші біологічні системи і організми (архебіонти – клітинна мембрана, цитоплазма, генетичний апарат), біосинтез білка, реплікація.
- біогенез (з живої матерії): основні положення (с. 262. Підручник автора С.В.Межжерін, 2011 р.)
3. Робота з підручником.
Прочитавши с. 265 підручника автора С.В.Межжерін, 2011 р. розкажіть про концепцію космічного виникнення життя на Землі (гіпотеза панспермії). (Г.Е.Ріхтер, С.А.Арреніус, Вернадський; космос; спори бактерій, тип Членистоногі вид тихоходки.
4. Розповідь вчителя.
- методи вивчення історії Землі: радіоізотопний (напіврозпад урану, що перетвор. на свинець);
осадові породи (карбонатні, кременисті, фосфатні, вугілля);
біостратиграфія - відбитки чи знахідки скам’янілих організмів.
5. Аналіз таблиць.
- Таблиці 18, 19 на с. 268, 271. Підручник автора С.В.Межжерін, 2011 р.
- мал. 211, с. 273. Підручник автора С.В.Межжерін, 2011 р.
ІVУзагальнення і систематизація знань учнів.
1. Аналіз ілюстрацій, портретів.
- мал. 195-210, с. 260-272. Підручник автора С.В.Межжерін, 2011 р.
2. Аналіз додаткової літератури.
- Папка «біохімічна гіпотеза».
- с. 236, 237. Підручник автора М.Є.Кучеренко, 2006 р.
- с. 77, 78. Загальна біологія 11 клас автора Л.М.Дубок, 2006 р.
- с. 119, 120. Поняття, терміни, таблиці, схеми. Біологія 6-11 класи автора Н.І.Сухомлин, 2001 р.
- с. 95, 96. Посібник для вчителя автора К.М.Задорожний, 2011 р.
3. Самостійна робота.
- с. 100-103 (завдання 1, 5-7) в л/з автора Т.С.Котик, 2011 р.
4. Розв'язання задач.
с. 119, 123-127. Збірник задач і вправ із загальної біології автора С.О.Овчинніков, 2002 р.
V Підсумок уроку.
1. Оцінювання учнів.
2. Аналіз опорних конспектів.
с. 102, 103 в л/з автора А.С.Вихренко, 2003 р.
VІ Домашнє завдання.
1. Повторити параграфи 44, 45 підручника.
Тема 2. Історичний розвиток і різноманітність органічного світу. Гіпотези виникнення життя на Землі. |
Еволюція одноклітинних та багатоклітинних організмів. |
Періодизація еволюційних явищ. Поява основних груп організмів на Землі та формування екосистем. |
Система органічного світу як відображення його історичного розвитку. Екскурсія «Історія розвитку життя на Землі (природничий музей)» |
Тестування по розділу «Історичний розвиток органічного світу». |
Узагальнення курсу. Основні властивості живих систем. Можливості й перспективи застосування досягнень біології у забезпеченні існування людства. |