Освітні питання

Добавлено 15 жовтня 2021
У МОЗ не виключають продовження шкільних канікул через рівень захворюваності школярів У Міністерстві охорони здоров'я не виключають продовження шкільних осінніх канікул через рівень захворюваності...
3
Добавлено 14 жовтня 2021
Радіодиктант національної єдності у 2021 році створить і прочитає письменник Юрій Андрухович Цьогорічний радіодиктант національної єдності створить і прочитає письменник Юрій Андрухович.Про це, з...
1


Розділ 5. Історичний розвиток органічного світу. Тема 1. Основи еволюційного вчення.

Неділя, 12 квітня 2015 Автор 
Тема: Становлення еволюційних поглядів. Основні положення синтетичної гіпотези еволюції.
 
Мета: сформувати в учнів поняття про еволюцію, ознайомити учнів з історією формування і становлення еволюційних поглядів, розглянути внесок у розвиток ідеї еволюціонізму відомих вчених; розвивати вміння на основі отриманих знань висловлювати свою точку зору, вміння використовувати отримані раніше знання;виховувати доброзичливість, вміння поважати ідеї, відмінні від власних поглядів.
 
Обладнання:  портрети вчених, таблиці, підручник.
 
Тип уроку:засвоєння нових знань.
 
Хід уроку:
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація та мотивація навчальної діяльності.
1.      Вступне слово вчителя.
Степова зона Укр. і Євр.: 20 тис. років тому – слони, носороги, антилопи, жирафи, страуси, леви; 1 тис. років – тури, зубри, сайгаки, тарпани; 100 років – ховрахи, тушканчики, хом'яки, тхорі.
с. 216. Підручник автора С.В.Межжерін, 2011 р.
     2. Бесіда з учнями.
- Які процеси називаються еволюційними?
- Що ви пам’ятаєте про еволюцію рослин? Тварин?
- Чому живі організми еволюціонують?
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1.      Оголошення теми і мети уроку.
2.      Розповідь вчителя.
- Еволюція – історичний розвиток життя на Землі;  процес необоротних змін.
-Результат еволюції: пристосування організмів до умов.
-Ознаки еволюції: незворотність еволюції; зміна біологічно-корисних ознак; гармонійна вбудова нових елементів в стару організацію.
- термін «еволюція» запропонував швейцарський зоолог Шарль Бонне (1720-1793) – попелиці.
      3. Робота в зошиті (запис).
          - Зародження еволюційних ідей (додарвінський період):
            Фалес (624-547 р. до н.е.) – говорив про те, що все починається з води. «Без води немає життя».
             Думав, що Земля плаває у воді.
           Анаксімандр (610-546 р. до н.е.) – вважав, що Земля спочатку була рідкою, при підсиханні почали
            з’являтися люди, а тоді тварини. Первинна людина знаходиться в шкарлупі з морського мулу, а
            тоді людина виходить з неї.
          Анаксімен (588-525 р. до н.е.) – життя з’явилося з первинного слизу, який утворився завдяки       
            змішуванні землі і води під дією Сонця.
          Геракліт (530-470 р. до н.е.) – його вислови: «Все тече, все змінюється: двічі не можна ввійти в
            одну й ту ж саму річку». Висунув три ідеї: вічного руху; єдності всесвіту; закономірності
            процесів, які відбуваються у Всесвіті.
         Емпедокл (490-430 р. до н.е.) – в основі життя лежить чотири стихії: вогонь, повітря, вода, земля.
             Існують різні частини тіла і під дією дружби і ворожнечі вони об’єднуються.
         Арістотель (384-322 р. до н.е.) – засновник біології; розробив класифікацію тварин (ті, що з
             кров’ю-хребетні, ті, що без крові-безхребетні). Зміна одного органу веде за собою зміну іншого.
             Описав ембріогенез розвитку курчати.
          Лукрецій Кар (99-55 р. до н.е.) – праця «Про природу речей»; усі живі організми походять із землі.
              Спочатку з’являлися трави, чагарники, тварини, людина. Світ вічний, але мінливий.
          Преформізм – прихильники течії вважали, що в статевих клітинах знаходяться повністю
              сформовані організми. Поділялася течія на дві частини: овісти (в яйцеклітині), анімалькулісти
              (в сперматозоїді, Левенгук).
          - с. 187, 188. Посібник для вчителя автора О.В.Талгіна, 2001 р.
      4. Робота з підручником.
Прочитавши с. 218, 219 підручника автора С.В.Межжерін, 2011 р. розкажіть про внесок Ж.Офре де Ламетрі, В.Гарвея, Ж.Л.Л.Бюффона у розвиток еволюції.
(1748 р. Жульєн Офре де Ламетрі– праця «Людина – машина», єдність будови людини і тварин.
Вільям Гарвей– всі тварини розвиваються з яйця.
Жордж Луї Леклерк Бюффон– походження видів від загального предка.
       5. Розповідь вчителя.
            - Карл Лінней – класифікаційна система організмів, ввів бінарну номенклатуру.
- кінець 18 ст.: креаціоністи – божественне творіння, незмінність природи: Лінней, Кюв’є; трансформісти – жива речовина розвивається в часі; вони не шукали причин еволюційних змін: Жоффруа Сент-Ілер.
   6. Аналіз опорних конспектів.
с. 81, 82 в л/з автора А.С.Вихренко, 2003 р.
ІVУзагальнення і систематизація знань учнів.
1.    Аналіз ілюстрацій, портретів.
- мал. 152-157, с. 217-220. Підручник автора С.В.Межжерін, 2011 р.
            2. Аналіз таблиць.
                - с. 81. Посібник для вчителя автора К.М.Задорожний, 2011 р.
                - с. 114. Поняття, терміни, таблиці, схеми. Біологія 6-11 класи автора Н.І.Сухомлин, 2002 р.
V  Підсумок уроку.
1.      Оцінювання учнів.
2.      Аналіз структурно-логічних схем.
с. 120, 121. Збірник задач і вправ із загальної біології автора С.О.Овчинніков, 2002 р.
VІ  Домашнє завдання.
1.      Повторити параграф 37 підручника.

Розділ 5. Історичний розвиток органічного світу. Тема 1. Основи еволюційного вчення. Становлення еволюційних поглядів. Основні положення синтетичної гіпотези еволюції.
Природній добір. Практична робота № 3. Порівняння природного і штучного добору.
Вид, видоутворення. Мікроеволюція.
Адаптації як результат еволюційного процесу.
Макроеволюційний процес.
Сучасні уявлення про фактори еволюції.
Екскурсія «Різноманітність видів у природі (природничий музей)».
Прочитано 2569 разів
Чемерис Т.П.

Email Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду


Корисні поради

pokrokovii-maister-klas-z-foto-rukzak-y Сьогодні ручні вироби дуже популярні. Вони ексклюзивні, в них вкладена душа автора. Майструвати можна з будь-якого підручного матеріалу: з шматків непотрібної тканини, паперу і навіть зі старих джинсів. Ось, наприклад, дитячий рюкзак у вигляді сови нескладно скроїти з джинсових лоскутов.Як зшити рюкзак з джинсів? Для пошиття рюкзака...
1672

Освітні питання

Добавлено 15 жовтня 2021
У МОЗ не виключають продовження шкільних канікул через рівень захворюваності школярів У Міністерстві охорони здоров'я не виключають продовження шкільних осінніх канікул через рівень захворюваності...
3
Добавлено 14 жовтня 2021
Радіодиктант національної єдності у 2021 році створить і прочитає письменник Юрій Андрухович Цьогорічний радіодиктант національної єдності створить і прочитає письменник Юрій Андрухович.Про це, з...
1

Школа життя

Добавлено 24 березня 2015
iakimi-byli-iak-vchili-nas-vikladach Ну, перш за все, звичайно ж, різні. Іноді дуже різні. І за віком, і, само собою, по зовнішності - маленькі і високі, товсті і худі, лисі і... Відрізняються один від одного за своїм звичкам, по тому, як вважали за краще читати лекції або вести практичні заняття. Але було у всіх щось...
9580

У світі цікавого

Добавлено 11 лютого 2014
sho-mojna-podivitisia-v-ramoni Рамонь, районний центр Воронезької області, можливо, так і залишилася б зовсім непримітним поселенням, якби не одна важлива обставина. Маєток Рамонь у 1879 році було подаровано Олександром II племінниці Євгенії Максимилиановне Ольденбурзькою. Пізніше, у зв'язку...
11670