Мета:ознайомити учнів з основними характеристиками популяцій і факторами, які на них впливають, розглянути особливості статевої та вікової структури популяцій;розвивати уміння на основі набутих знань з біології давати логічні та обґрунтовані відповіді на запитання, вміння працювати з підручником; виховувати розуміння залежності існування живих організмів від діяльності людини, бережливе ставлення до них.
Обладнання:схеми, малюнки,лабораторний зошит, підручник.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.
1. Бесіда з учнями.
- Що таке вид? Популяція? (кількість особин одного виду на певній території).
- У яких випадках між видами виникає конкуренція?
2. Проаналізувати статистичні дані.
с. 46. Загальна біологія 11 клас автора Л.М.Дубок, 2006 р.
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
2. Розповідь вчителя.
- Розміри території популяцій не визначені (один острів, багато островів чи ціле море).
- Поодинокі, групові, рухливі (зграї, стадо, косяк (риби), табуни, клин (журавлі) - с. 309, 310.
Підручник автора М.Є.Кучеренко, 1998 р.
3. Бесіда з учнями.
Особливості популяцій: чисельність, густота, біомаса, народжуваність, смертність, приріст.
- Що таке чисельність популяції? (кількість особин).
- Що таке густота популяцій? (середнє число особин).
- Що таке біомаса популяцій? (маса, що припадає на одиницю площі).
с. 43, 44. Загальна біологія 11 клас автора Л.М.Дубок, 2006 р.
4. Розповідь вчителя.
- властивість популяцій вільно схрещуватись між собою:
Панміктичні популяції (вільно) у природних популяціях мало, чоловік не захоче створити шлюб
будь якою жінкою.
Амфіміктичні популяції (обмеження на схрещування) нема партнера, генетична несумісність,
етологічні, соціальні.
5. Заповнення схем за допомогою підручника.
Структура популяцій – певний порядок у популяції.
Прочитавши с. 174, 175 підручника автора С.В.Межжерін, 2011 р. заповніть схему:
Структури популяцій
↓ ↓ ↓ ↓
Етологічна Статева Вікова Просторова
(поведінка) (співвідношення ( ↓ нестатево- (розподіл
статей) зрілих) по території)
6. Аналіз схеми на дошці.
Популяції
↓ ↓ ↓
Осілих видів Кочових видів Міграційних видів
(ведмедь, крот, горобець) (грак, шпак, песець) (сарана, білки)
ІVУзагальнення і систематизація знань.
1. Робота з ілюстраціями.
мал. 120, 121, с. 173, 174. Підручник вчителя автора С.В.Межжерін, 2011 р.
мал.129, с. 142, 143. Підручник автора М.Є.Кучеренко, 2006 р.
2. Самостійна робота.
с. 55, 56 в л/з автора Т.С.Котик, 2011 р.
3. Робота над задачами.
с. 107-114. Збірник задач і вправ із загальної біології автора С.О.Овчинніков, 2002 р.
VПідсумок уроку.
Бесіда з учнями.
с. 145,146. Посібник для вчителя автора О.В.Талгіна, 2001 р.
VІ Домашнє завдання.
Повторити с. 172-175 підручника.
Розділ 4. Надорганізмові рівні організації живої природи. Тема 1. Популяція. Екосистема. Біосфера.
|
Фактори, які впливають на чисельність популяції. |
Екологічні чинники. Поняття про середовище існування, шляхи пристосувань до нього організмів. |
Біологічні адаптивні ритми організмів. |
Угруповання та екосистеми. Склад і структура угруповань. Взаємодії організмів в екосистемах. |
Різноманітність екосистем. Розвиток і зміни екосистем. |
Кругообіг речовин і потік енергії в екосистемах. Продуктивність екосистем. |
Загальна характеристика біосфери. Вчення В.І.Вернадського про біосферу. Роль живих організмів у біосфері. Біомаса. |
Вплив діяльності людини на стан біосфери. Збереження біорізноманіття. Охорона біосфери. |
Практична робота № 2.Розв’язування задач з екології. Підсумковий урок по темах «Індивідуальний розвиток організмів», «Популяція. Екосистема. Біосфера» (цифровий диктант). |