Освітні питання

Добавлено 25 січня 2021
Так как сейчас огромное количество людей пользуется непосредственно смартфонами и планшетами, чем собственными компьютерами рекомендуем и настаиваем на адаптации лендинга под мобильные устройства....
6
Добавлено 23 січня 2021
Результати ЗНО свідчать, що чим більш потужною є школа, тим більш успішними є випускники Результати зовнішнього незалежного оцінювання випускників свідчать про те, що чим більш потужною і...
9


Тема 7. Генотип як цілісна система.

Неділя, 12 квітня 2015 Автор 
Тема:Основні закономірності функціонування генів у про- і еукаріотів.
 
Мета:сформувати поняття учнів про генотип як цілісну систему генів, що взаємозв’язані і взаємодіють один з одним, ознайомити учнів з організацією генотипу у різних організмів;розвивати вміння використовувати раніш набуті знання для аналізу і синтезу отриманої інформації;виховувати інтерес до предмету та бережливе ставлення до всіх живих організмів.
 
Обладнання:  ілюстрації,схема «Організація генотипу», підручник.
 
Тип уроку:засвоєння нових знань.
 
Хід уроку:
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
1.      Бесіда з учнями.
-          Що таке ген?
-          Як відбувається синтез РНК на ДНК?
-          Як багатоклітинні організми регулюють свою роботу?
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1.      Оголошення теми і мети уроку.
2.      Розповідь вчителя та аналіз ілюстрацій.
-          Види генів: структурні – кодують структуру білків і РНК; регуляторні – визначають початок, швидкість і послідовність процесів синтезу РНК на матриці ДНК (вони є місцем прикріплення ферментів, регулюють активність генів). Їх менше ніж структурних.
-          Розвиток уявлень про будову гена: 1909 р. - гени уявляли як нитку з намистинок; гени окремі ділянки хромосоми, білки – спадкова речовина; 30-ті роки ХХ ст. О.С.Серебровський – ген неподільний, зникнення щетинок на тілі дрозофіли, структурний ген – ділянка ДНК, що складається з нуклеотидів і має вплив на один чи кілька ознак організм;
-          Сучасні уявлення– структурний ген – ділянка ДНК, на якій відбувається синтез РНК.
-          Типи генів в залежності від РНК, який синтезують:
а). Білкові гени (якщо іРНК); ділянки ДНК, які в процесі дозрівання іРНК вирізаються – інтрони, а ті що далі зшиваються і служать матрицею для трансляції - екзони. (мал. 59, с. 95. Підручник автора С.В.Межжерін, 2011 р.).
б). гени тРНК.    
в). гени рРНК (ділянки, де перебувають гени добре видні у мікроскоп і називаються ядерця; кластери – скупчення рРНК)- (мал. 58, с. 94. Підручник автора С.В.Межжерін, 2011 р.).
- Робота в групах.
Прочитавши с. 95-98 підручника автора С.В.Межжерін, 2011 р. поясніть:
       І група – розміри геномів і кількість генів у різних організмів (розмір геномів збільшується в залежності від ускладнення організації ЖО (мал. 60, с. 96. Підручник автора С.В.Межжерін, 2011 р.) і кількість генів також зб. (мал. 61, с. 97. Підручник автора С.В.Межжерін, 2011 р.)).
       ІІ група – організація геному (структурних генів зм. в залежності від ускладнення організації ЖО  - мал. 62, с. 97. Підручник автора С.В.Межжерін, 2011 р.; різний ступінь повторюваності: унікальні або структурні гени (наявні в єдиному екземплярі), середньоповторювальні  (гени рРНК, тРНК, гістони), високоповторювальні (частина, що не кодує ДНК).
3.      Робота із зошитом (запис).
Організація геному
↓                                                                     ↓                                                              ↓
Геном вірусів                                              геном прокаріотів                                геном еукаріот
(найпростіший                   (ДНК кишкової палички, половина             (екзони – копіюються в РНК
містить від 1                       довжини займають спейсери –                     і несуть інформацію про
до сотень генів;                  ділянки між генами, що не несуть               структуру сполук; інтрони -
структурні).                        генет. інформації; структ., регул).                ні).                            
                                                          
5. Робота з ілюстраціями.
    мал. 53, с. 66. Підручник автора Є.М.Кучеренко, 2006 р.
ІVУзагальнення і систематизація знань учнів.
1.      Заповнення таблиці.
с. 37 (завдання 1) в л/з автора Т.С.Котик, 2011 р.
VПідсумок уроку.
1.      Оцінювання учнів.
2.      Бесіда з учнями.
с. 38. Посібник для вчителя автора К.М.Задорожний, 2011 р.
VІ Домашнє завдання.
1.      Повторити параграф 16 підручника.

Тема 7. Генотип як цілісна система. Основні закономірності функціонування генів у про- і еукаріотів.
Генетика людини.
Роль генотипу і середовища у формуванні фенотипу.
Химерні та трансгенні організми.
Генетичні основи селекції організмів. Екскурсія «Методи розведення птахів: інкубація, розвиток курчат (птахофабрика)».
Основні напрямки сучасної біотехнології. Підсумковий урок по темах «Закономірності мінливості», «Генотип як цілісна система» (тестування).
Екскурсія «Запровадження нових сортів рослин і порід тварин у господарствах (селекційна станція, племінна ферма)».
Прочитано 4571 разів
Чемерис Т.П.

Email Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду


Корисні поради

koli-saditi-anemoni-na-rozsady-y-vdkr Вирощування квітів додасть абсолютно інший вигляд вашому садовій ділянці або клумбі біля будинку. І прекрасним вибором для цього стане посадка анемони. Це красива багаторічна трав'яниста рослина з родини жовтецевих поширена в зонах помірного клімату. Налічується понад 150 видів цієї квітки, що мають суттєві відмінності в періоді і тривалості...
1536

Освітні питання

Добавлено 25 січня 2021
Так как сейчас огромное количество людей пользуется непосредственно смартфонами и планшетами, чем собственными компьютерами рекомендуем и настаиваем на адаптации лендинга под мобильные устройства....
6
Добавлено 23 січня 2021
Результати ЗНО свідчать, що чим більш потужною є школа, тим більш успішними є випускники Результати зовнішнього незалежного оцінювання випускників свідчать про те, що чим більш потужною і...
9

Школа життя

Добавлено 18 грудня 2014
iak-vitrachati-grosh-tak-shob-otrimyva І як бонус наводжу колекцію філософських, езотеричних та магічних рад по поводженню з грошима, незалежно від того, вірите ви в подібні штучки чи ні. Важливо те, що кожен раз, маючи справу з монетою або купюрою, ваш мозок буде посилати зайвий імпульс, концентрує увагу на грошах. Отже,...
5660

У світі цікавого

Добавлено 23 червня 2014
chi-moje-pereschnii-gromadianin-brati-y Майже всі зрозуміли, що під час перебудови нас ошукав. Є люди, які задоволені тим, що ошукав, і готові далі дурити. З них сформувався цілий соціальний клас. Щоб перемогти правлячий клас, необхідний підйом мас. Як масам піднятися до управління державою? Є варіанти. ...
10370