Освітні питання

Добавлено 13 травня 2022
Школи запрошують долучитись до уроку пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу Школи запрошують долучитись до Всеукраїнського уроку пам'яті, присвяченого роковинам Дня пам'яті жертв...
6
Добавлено 13 травня 2022
Підтвердити участь у ЗНО необхідно на Інформаційній сторінці з 20 травня до 7 червня Майбутнім учасникам національного мультипредметного тесту буде необхідно підтвердити своє бажання пройти...
10


Розділ ІІІ. Організмений рівень життя.

Субота, 02 листопада 2013 Автор 
Тема: Віруси, їх хімічний склад, будова, життєві цикли.
 
Мета: ознайомити учнів з поняттям віруси, вивчити їх структуру та властивості, обговорити різноманітність видів вірусів, вивчити можливі шляхи проникнення вірусів;розвивати вміння аналізувати схеми, працювати з підручником, вміння аналізувати ілюстративний матеріал;формувати та виховувати екологічне мислення шляхом бережливого ставлення до живої природи, до себе як частинки природи.
 
Обладнання:  схеми, ілюстрації бактеріофага і вірусів, підручник, лабораторний зошит.
 
Тип уроку:засвоєння нових знань.
 
Хід уроку:
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація та мотивація навчальної діяльності.
1.      Вступне слово вчителя.
с. 97, 98. Уроки-ігри та інші форми ігрової діяльн. у курсі біології автора К.М.Задорожний, 2008 р.
    2.  Бесіда з учнями.
- Які інфекційні захворювання ви знаєте?
- Що ви знаєте про збудників цих хвороб?
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1.      Оголошення теми і мети уроку.
2.      Розповідь вчителя.
* віруси – неклітинні паразити клітин, які не виявляють ознак життя поза організмом; вібріони – стан існування поза організмом; розміри – 15-300 нм; царство Віра; вірусологія.
* властивості: неклітинна будова; облігатні паразити; використання органел хазяїна; нема власного обміну речовин та життєдіяльності поза межами клітини-хазяїна.
* відкриття: а). давньоєгипетський барельєф (поліомієліт);
б). фараон Рамзес помер від віспи; Китай вакцинація – гній виразки віспи; англійський лікар Едуард Дженнер – 8-річному хлопчику пустулу доярки;
в). Луї Пастер – 1885 р. вакцинація проти сказу, ввів термін вірус і вакцинація;
г). Д.Івановський 1892 р. – відкрив віруси, мозаїчна хвороба тютюну (малі, на поживному середовищі культуру не можна виростити;
  д). 1898 р. – ящур (ВРХ), 1901 р.– жовта пропасниця (переносники комарі), 1915 р. – бактеріофаг.
* гіпотези походження: а). регресивної еволюції (втрата клітинами більшості органел);
б). паралельної еволюції – виникли не залежно від клітин, використовуючи їх можливості;
в). «скажених генів» - Джейм Уотсон (ділянки генетичного матеріалу клітин набули здатності існувати самостійно.
* будова: прості (ДНК чи РНК, білкова оболонка - капсид), складні (те саме і частинка клітинної мембрани хазяїна). Самозбирання- утворення вібріонів. Форми: ікосаедричний, спіральний, змішаний. Бактеріофаг.
* класифікація: прості (білкова оболонка), складні (білки, ліпіди).
 3.  Аналіз схем та ілюстрацій.
- мал. 30,  с. 183-191. Підручник автора П.Г.Балан, 2010 р.
       4. Робота в зошиті (запис).
           с. 61, 62. Посібник для вчителя автора К.М.Задорожний, 2010 р.
       5. Робота в групах.
      Прочитавши  с. 187-191. Підручник автора П.Г.Балан, 2010 р. дайте характеристику:
       І група – вірусам рослин. (У клітин рослин плазматична і целюлозна мембрани, тому
                   проникнення  через пошкоджені ділянки, тварин-переносників; переписування з ДНК на                  
                   іРНК спричиняє збільшенню кількості самочинних мутацій; для інфікування сусідніх
                   клітин використовуються плазмодесми);
       ІІ група – вірусам бактерій (бактеріофагам). (клітинні грам-позитивні та негативні оболонки;
                   проникнення впорскуванням ДНК в цитоплазму клітини);
       ІІІ група – вірусам людини і тварин. (поліомієліт – простий вірус, вгинання мембрани, ВІЛ –
                   складний, зливання з плазматичною мембраною клітини).
ІVУзагальнення і систематизація знань учнів.
1.      Аналіз схем та ілюстрацій.
- мал. 31,  с. 188-191. Підручник автора П.Г.Балан, 2010 р.
                   - мал. 37, с. 115. Підручник автора М.Є.Кучеренко, 1998 р.
2.    Робота в лабораторному зошиті.
с. 68, 69 (завдання 1-6) в л/з автора Т.С.Котик, 2011 р.         
V  Підсумок уроку.
1.      Оцінювання учнів.
2.      Бесіда з учнями.
         с. 62. Посібник для вчителя автора К.М.Задорожний, 2010 р.
VІ  Домашнє завдання.
1.      Повторити  параграфи 30, 31 підручника.
 
Додатки:
1.    с. 995-106. Уроки-ігри та інші форми ігрової діяльн. у курсі біології автора К.М.Задорожний, 2008 р.

Розділ ІІІ. Організмений рівень життя. Тема 1. Неклітинні форми життя. Віруси, їх хімічний склад, будова, життєві цикли.
Роль в природі й житті людини.
Профілактика ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших вірусних захворювань людини.
Характеристика пріонів.
Прочитано 2779 разів
Чемерис Т.П.

Email Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду


Корисні поради

amarant-iak-saditi-viroshyvati-roslin Історія вирощування амаранту нараховує понад 8 тис. років. Стародавні інки і ацтеки використовували його не тільки як продукт харчування, але і як ефективний лікарський засіб, застосовували і при жертвоприношеннях. У свій час рослина зазнала майже повного знищення іспанськими конкістадорами Історія вирощування амаранту нараховує понад...
1811

 

Освітні питання

Добавлено 13 травня 2022
Школи запрошують долучитись до уроку пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу Школи запрошують долучитись до Всеукраїнського уроку пам'яті, присвяченого роковинам Дня пам'яті жертв...
6
Добавлено 13 травня 2022
Підтвердити участь у ЗНО необхідно на Інформаційній сторінці з 20 травня до 7 червня Майбутнім учасникам національного мультипредметного тесту буде необхідно підтвердити своє бажання пройти...
10

Школа життя

Добавлено 20 січня 2019
iaka-myzika-pot Із спогадів про дитинство. До сих пір пам'ятаю свій перший іспит. Це була музика. З першого по четвертий клас я брала уроки гри на фортепіано у вчителя музики в нашій школі. Теплим травневим днем я прийшла до Борису Семеновичу. ...
6050

У світі цікавого

Добавлено 09 травня 2014
pramdi-zbergaut-tamnic-bezsmertia Протягом багатьох століть людство намагається проникнути в таємниці єгипетських пірамід. Вони вражають, а легенди і міфи змушують повірити у правдивість того, що знаходять археологи під час численних розкопок. Єгипетські піраміди є єдиними з семи чудес світу, які збереглися до цього часу. Цілком...
13400