Мета: ознайомити учнів з основними принципами функціонування прокаріотів, їх будовою, вивчити процес поділу прокаріотів, навчити порівнювати організацію і життєдіяльність цих клітин;розвивати вміння аналізувати отриманий матеріал, вміння працювати самостійно з підручником; виховувати інтерес до біології.
Обладнання: ілюстрації прокаріотів, таблиця «Будова бактерії»,підручник.
Тип уроку:засвоєння нових знань.
Хід уроку:
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація та мотивація навчальної діяльності.
Бесіда з учнями.
- Згадайте порівняльну характеристику над царств Прокаріоти і Еукаріоти. (с. 41 в л/з автора О.А.Андерсон, 2010 р.).
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
2. Розповідь вчителя.
- Н/ц Прокаріоти включає Царства Археї (Архебактерії) та Справжні бактерії (Еубактерії): бактерії і ціанобактерії (синьо-зелені водорості).
- Прокаріоти: без ядра, розмір 0,2-30 мкм, форма різноманітна, вони одноклітинні, колоніальні.
- Будова прокаріот: поверхневий апарат (мембрана; клітинна стінка – мурен, пектин, зовнішня мембрана – антибіотики, антигенні властивості (впізнання бактерій); слизова капсула), цитоплазма, рибосоми, хроматофори, газові вакуолі (переміщення в товщі води), нуклеоїд (ядерна зона), плазміди (позаядерна спадковість), джгутики.
- Процеси життєдіяльності: поглинання невеликих сполук завдяки дифузії, активного транспорту; нестатеве розмноження (поділ надвоє чи брунькування).
- Археї: малі розміри, молекула ДНК оточена пістонами, переважають гетеротрофи.
3. Робота в групах.
Прочитавши с. 134-136. Підручник автора П.Г.Балан, 2010 р. дайте відповідь на запитання:
І група: Як прокаріоти переносять несприятливі умови? (відбувається спороутворення – частина цитоплазми покривається оболонкою, до 1000 років; інцистування – вся клітина покривається оболонкою, але нездатні переносити високі температури, на відміну від спор).
ІІ група: Охарактеризуйте гіпотези походження клітин еукаріотів. (ендосимбіотична – симбіоз прокаріотичних клітин, Л.Маргеліс у 60-70 роки ХХ ст.).
ІVУзагальнення і систематизація знань учнів.
1. Аналіз схем та ілюстрацій.
- мал. 23, с. 132-135. Підручник автора П.Г.Балан, 2010 р.
- мал. 34-37, с. 54-56. Підручник автора М.Є.Кучеренко, 2001 р.
V Підсумок уроку.
1. Оцінювання учнів.
2. Бесіда з учнями.
- Чим можна пояснити простішу будову клітин прокаріотів, порівняно з клітинами еукаріотів?
VІ Домашнє завдання.
Повторити параграф 23 підручника.
Тема 3. Клітина як цілісна система. Принципи функціонування клітини прокаріотів як цілісної системи. Поділ клітин прокаріотів. |
Хімічний склад і будова хромосом на різних стадіях клітинного циклу. Л/р № 5. Будова хромосом. |
Клітинний цикл еукаріотів. Механізми відтворення і загибелі клітин. Мітоз. Л/р № 6. Мітотичний поділ клітин. |
Мейоз. |
Обмін речовин і енергії в клітині – енергетичний і пластичний обмін. |
Сучасна клітинна теорія як уточнення і доповнення клітинної теорії Т.Шванна. Сучасні цитотехнології, використання їх для діагностування і лікування захворювань людини. |
Контрольна робота по рівнях з теми «Клітина як цілісна система». |