Мета:дати загальне уявлення про історію розвитку біології, ознайомити з вченими-біологами України, узагальнити знання учнів про різноманітність біологічних наук та їх взаємозв’язок з іншими науками, вивчити методи біологічних досліджень;розвивати вміння узагальнювати значення біології в житті окремої людини й суспільства в цілому, вміння порівнювати рівні організації живої матерії;виховувати інтерес до біологічних наук.
Обладнання:портрети учених-біологів,схема «Система біологічних наук»,підручник.
Тип уроку:засвоєння нових знань.
Хід уроку:
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
1. Бесіда з учнями.
- Що вивчає біологія? («біос» - життя, «логос» - вчення).
- Які розділи біології ви вивчали в молодших класах?
- Яке значення для суспільства мають ці галузі біології?
- Які види продукції, отриманої з допомогою біологічних об’єктів, ви використовуєте у своєму повсякденному житті?
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
2. Розповідь вчителя та заповнення таблиці в лабораторному зашиті (с. 2 (завдання 1) в л/з автора Т.С.Котик, 2011 р.).
- 1802 р. Жан-Батіст Ламарк і Готфрід Рейхольд Тревіранус – назва «біологія».
- Історія біології (с. 3, 4. Посібник для вчителя автора К.М.Задорожний, 2010 р.).
- Загальна біологія – вивчає загальні закономірності притаманні всім живим організмам, досліджує біосферу на різних рівнях організації живої матерії.
- М.І.Пирогов - започаткував використання анастезії при оперативних втручаннях; заклав основи топографічної анатомії людини.
- М.Ф.Гамалій – працював в галузі бактеріології і створив перші бактеріологічні станції.
- М.М.Амосов – основні роботи стосуються грудної хірургії, анастезіології та біокібернетики.
3. Аналіз схем.
- с. 5. Підручник автора П.Г.Балан, 2010 р.
- с. 8. Посібник для вчителя автора О.Я.Галашин, 2010 р.
4. Бесіда з учнями.
- Проаналізуйте взаємозв’язок біології з іншими науками (вірусологія, медицина, палеонтологія, біохімія, біофізика, антропологія, біоніка, космічна біологія, радіобіологія, кріобіологія).
5. Робота в групах.
Прочитайте с. 18-21.Підручник автора П.Г.Балан, 2010 р.
І група – порівняльно-описовий та експериментальний (польовий, лабораторний) методи.
ІІ група – метод моніторингу і моделювання.
6. Розповідь вчителя.
- математично-статистичного аналізу.
ІVУзагальнення і систематизація знань учнів.
1. Робота з ілюстраціями.
- мал. 1, 3 на с. 7-11, 19, 20.Підручник автора П.Г.Балан, 2010 р.
- с. 11. Посібник для вчителя автора О.Я.Галашин, 2010 р.
2. Самостійна робота.
с. 2, 3 (завдання 2-5) в л/з автора Т.С.Котик, 2011 р.
3. Бесіда з учнями.
- Яке значення має біологія в житті людини? (розшифрування генетичного коду; захворювання…)
- Які завдання стоять перед біологією сьогодні? (створення штучних систем; вивчення функцій
організму для подолання онко...; використання модифікованих організмів для білків…).
VПідсумок уроку.
1. Оцінювання учнів.
2. Заключне слово вчителя.
VІ Домашнє завдання.
1. Повторити параграф 1, 3 підручника.
Загальні питання для першого уроку:
1. Правила техніки безпеки на уроках біології та під час виконання л. та п. робіт.
2. Кількість годин на тиждень.
3. Дисципліна, відвідування.
4. Тематичні (автоматично і не перездаються), на т/о перевірка зошитів і мінус 2 бали.
5. Лабораторні зошити обов’язково.
6. Контрольні роботи на листочках.
7. Як працювати з підручником..
Вступ. Система біологічних наук. Зв’язок біологічних наук з іншими науками. Завдання сучасної біології. Методи біологічних досліджень. |
Рівні організації життя. Значення досягнень біологічної науки в житті людини і суспільства. |